dále
Magie... lákavé, exotické slovo přitahující snad každého z nás. Výraz s příchutí nepoznaného, vůní snů a pohádek. Mnozí lidé na magii nevěří, a často i ti, co věří, o ní mají hodně zkreslené mínění. Jsou věci, kterým někteří lidé prostě neuvěří, protože jim věřit nechtějí... Dobře jim tak. Byli doby, kdy lidé nevěřili, že člověk může vynalézt létající stroj nebo rozbít atom. Byli lidé, kteří nevěřili, že nemoci jsou způsobené bakteriemi a viry a že je z velké může ochránit dobrá hygiena. Jejich škoda. Stejně tak lidé, kteří nevěří v magii, ochuzují především sami sebe.
Magie je fakt. Existuje. Stačí otevřít oči, a člověk to vidí, cítí, ví. Já si nemyslím, že magie existuje, , nevěřím v to. Já to vím. Jsem si tím naprosto a neotřesitelně jistý. Je mi úplně jedno, že si někteří z vás ťukají na čelo a myslí si, že patřím do Bohnic. Váš problém. Těm, kdo byli v něčem o krůček napřed, se vždycky smáli a nebo je dokonce odsuzovali. Sokratovi dali vypít pohár jedu, Galilea donutili odvolat, Einsteinovy myšlenky budily u mnohých pousmání. Dnes je považujeme za fakta a zacházíme tak s nimi. Známe jména těch, kteří s nimi pracovali, zatímco jména posměváčků a zpátečníků upadla v zapomnění.
"Books won't stay banned. They won't burn. Ideas won't go to jail. In the long run of history, the censor and the inquisitor have always lost."
"Knihy nezůstanou zakázané. Neshoří. Ideály neskončí za mřížemi. V dlouhém průběhu dějin cenzoři a inkvizitoři vždycky nakonec prohráli."
(Alfred Whitney, Essays on Education)
Považuji všechny, kteří praktikují magii za ty, kteří jsou o krůček napřed. I přes všechen hrozící výsměch, názor veřejnosti a odborníků dělají věci, kterým věří a ty věci pro ně fungují a plní svůj účel. Mají tím oproti ostatním určitou výhodu a náskok. Magie je totiž praktická. Nesmírně praktická. Výrazně zvyšuje naše šance uspět v čemkoliv si zamaneme a v čem si můžeme, chceme a dokážeme pomoci magií. Dává naději, často i sílu k činům a nezřídka pomáhá i duševně - jako opora a útěcha proti stresu. Magie je prima věc. Jen pro to, že s sebou nese určité riziko a že zvýhodňuje ty talentované, inteligentní a aktivní, není ještě důvod tvrdit opak.
Je paradoxní, že většina zjevených monoteistických náboženství, která magii odsuzují byla původně založená poměrně zdatnými mágy. Židovská víra je silně ovlivněná Mojžíšem (velmi pravděpodobně Egyptský princ, kněz a čaroděj), křesťanství stojí na učení Ježíše Krista, jednoho z největších mágů všech dob. A prorok Islámu, Mohamed, mluvil s anděly a vyháněl démony. Pokud sami muslimové nechtějí tvrdit, že jejich prorok byl paranoidní schizofrenik, nezbude jim, než uznat, že do značné míry působil jako mág. Jen proto, že se spolu s citáty a výroky stovek proroků, z nichž spousta byli prostě jen ve své době uznávaní tmáři, lháři a podvodníci dostala třeba do Bible krátká výzva proti čarodějnictví a věštění, není důvod, aby magii odsuzovali dokonce ani křesťané. Křesťanská mystika je toho ostatně živoucím důkazem. Většina příkazů ve starých kodexech a knihách byla určená negramotným pastevcům a uzpůsobená tak, aby je dokázali pochopit i ti nejprostší lidé. Tyto primitivní pravidla jsou však pro dnešního člověka neadekvátní, protože průměrný člověk je mnohem vzdělanější, informovanější a má mnohem větší možnosti. Jednou z nich je i studium mystérií a široké teorie, která mu umožní provádět magii relativně bezpečně.
Za těch pár let, co magii praktikuji a čtu o ní kde se dá, jsem narazil už na desítky nejrůznějších definic. Mnoho jich je velice výstižných, ale přesto asi žádná nepostihuje všechno a neobsahuje veškeré nuance a podmínky, které by obsahovat měla. Je to podobné, jako s filosofií; filosofů jsou tisíce, filosofují, ale od každého z nich uslyšíte jinou definici slova "filosofie", podle toho, kterým jejím směrem je nejvíce ovlivněn.
Já bych začal citátem člověka, který, ať je dnes souzen a odsuzován jakkoliv a třebas i z dobrých důvodů, toho o magii věděl opravdu hodně:
„Magie je změna způsobená v souladu s vůlí.“
(A. Crowley)
Je to skutečně tak, magie v širším smyslu je jakýkoliv vědomý akt, je to využití toho zázraku, že jsme ze své přirozenosti svobodné bytosti. Jenže v tu chvíli by magií bylo i nalít si čaj, zavázat tkaničky... a tak, abychom se dostali k nějaké užitečnější definici, musíme pátrat dál.
„Magie je energie.“
Tvrdí mnozí, zejména přírodní čarodějové. I oni mají pravdu. Magie je energie, která dosud nebyla vědecky popsána a vysvětlena, a se kterou lidé, kteří se tím zabývají a nebo k tomu mají přirozené sklony, dokáží svými psychickými silami manipulovat. Když tato pojetí skloubíme, vznikne nám už poměrně ucházející definice.
„Magie je cílená změna, způsobená pomocí magické energie, vyvolaná psychickými silami vycházejícími z lidské vůle.“